Jump to content

m@dd forum

Take a moment to join us, we are waiting for you.

Sign in to follow this  
alin

Imprimante laser model Hp1100

Recommended Posts

Am primit cateva intrebari pe e-mail referitor la imprimantele Hp1100 si comun la acest tip de imprimanta este problema " cu luatul mai multor hartii " ...Si eu tot cu HP1100 ma "distrez". Problema cu luatul mai multor hartii se datoreaza tocirii cauciucului de pe talpa de separatie. Aceasta devine lucioasa si lasa mai multe hartii ca treaca.P.S: la HP-urile 1100 fabricate DUPA 2001 aceasta talpa este facuta dintr-un material care am observat ca nu mai permite acest lucru.Cat despre 1050 ... sunt mai proste decat 1100 (am vazut asemenea imprimante cu filmul taiat .. si nu aveau decat 3000 copii).Oricum problema cu hartia se poate rezolva. Costa 10$+TVA o talpa noua (si eu zic ca merita)--------------------------------------------------------------------------------

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o imprimanta laser se specifica numarul de pagini dupa care trebuie schimbat cartusul de toner (la acoperire 5% de obicei, deci nu prea bate cu "practica"), si numarul de pagini dupa care e recomandat sa schimbi cilindrul. Daca o cutie de toner duce 2-5000 pagini, un cilindru ar trebui sa mearga fara probleme cel putin 30.000 pagini. La imprimantele heavy-duty merge si mai mult. Chiar si imprimanta cu totul are o cifra estimata a numarului total de pagini scoase dupa care ar trebui sa fie schimbata - toate astea se iau în calcul pentru a estima uzura în timp, amortizarea, cheltuielile. Minolta care am luat-o vine initial cu un cartus de toner "starter" de 1500 pagini ce poate fi înlocuit de unul "normal" de 3000 pagini sau unul "high capacity" de 6000 pagini; cilindrul functioneaza în mod normal 20.000 pagini, iar imprimanta ar trebui schimbata dupa 150.000 pagini sau 5 ani. Aceste cifre variaza în functie de volumul tipariturilor, acoperirea cu toner, daca tiparirile se fac succesiv sau intermitent, si multe alte variabile.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Salutare , m-ar interesa si pe mine sa achizitionez o imprimanta HP 1100 , as dori sa stiu mai multe detalii . 1. Stiu ca este second-hand , dar vreau sa stiu...tonnerul de cate ori este reincarcat ? . 2. Cam la ce pret ar ajunge o stfel de imprimanta la voi ?. Cum pot face plata/livrarea? tinand cont ca eu sunt din alt oras ( Craiova ). Multumesc anticipat. P.S. mai am o intrebare ...de unde sunt aduse aceste imprimante?/computer second-hand ?.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru toate intrebarile tale Alex iti sugerez sa iei legatura cu dept. Comercial E-mail comercial@pcmadd.com sau telefonic 0264/598916

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...