Jump to content

m@dd forum

Take a moment to join us, we are waiting for you.

Sign in to follow this  
Guest elis

XPS M1330 - Placa video stricata

Rate this topic

Recommended Posts

Guest elis

Buna ziua,Am achizitionat acum 1 an si 7 zile (17.12.2008) un laptop Dell XPS M1330 din magazinul dumneavoastra din Iasi, iar acum 3 zile (deci la FIX 2 zile dupa ce s-a terminat garantia) a inceput sa produca dungi de culori aleatorii pe ecran si sa refuze sa intre in orice joc 3D.Am cautat pe net rezolvari la problema si se pare ca e o chestiune foarte cunoscuta (si era inclusiv la momentul in care am cumparat eu acest laptop) si anume ca placa video Nvidia 8400 se dezlipeste de pe placa de baza. Se pare ca eu sunt unul din norocosii (desi mai corect ar fi de spus ghinionistii) care se joaca ceva mai rar si deci incalzesc sistemul ocazional - placa mea video s-a stricat la 2 zile dupa ce a incetat garantia. Am fost cu laptop-ul la magazinul dumneavoastra din Iasi si mi s-a confirmat faptul ca se stie despre aceasta problema cu laptopul pe care l-am cumparat, insa nu se poate rezolva nimic fiindca garantia a trecut.Dell ofera garantie extinsa pentru aceasta problema (cum mi se pare de altfel si corect din partea unui producator serios), insa eu se pare ca nu pot beneficia de aceasta garantie datorita faptului ca laptop-ul cumparat de mine ("nou, cu tiple!", dupa cum mi-au spus colegii dumneavoastra in magazin) NU poseda SERVICE TAG.In momentul de fata sunt extrem de dezamagit si as aprecia o rezolvare a problemei mele care sa nu implice costuri. V-am recomandat ca magazin prietenilor si rudelor mele care au vrut sa-si achizitioneze calculatoare si as vrea sa pot sa continui sa fac acest lucru, nu sa fiu in situatia de a inversa recomandarile.O zi buna in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,Am achizitionat acum 1 an si 7 zile (17.12.2008) un laptop Dell XPS M1330 din magazinul dumneavoastra din Iasi, iar acum 3 zile (deci la FIX 2 zile dupa ce s-a terminat garantia) a inceput sa produca dungi de culori aleatorii pe ecran si sa refuze sa intre in orice joc 3D....

Buna Ziua,Aceasta problema a aparut acum 1-2 ani in urma, si era vorba de un lot de cateva mii de laptop-uri. Aceasta problema tehnica este acoperita de garantia Dell, in conditiile in care laptop-ul este cumparat de la Dell. Laptop-urile nostre sunt laptop-uri refurbished, iar garantia este la noi si nu la Dell, sau la reprezentanta acesuia.Am aflat si noi de aceasta problema, si gasit si solutia optima pentru solutionarea acestora, mai precis avem acum tehnologia pentru a schimba placa video ( pret pt. clienti 90 euro+ TVA), astfel cu placa video schimbata nu veti mai intampina astfel de neplaceri cu laptop-ul.Va rugam luati legatura cu colegii mei pentru a remedia aceasta problema pentru todeauna.cu stima,G. BelaASM Cluj

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest endre

Eu am citit ca sistemul de racire e facut prost...Am avut si eu unul cu placa video stricata, am dus la madd in timisoara, stiau prompt care e problema, 90 de euro + TVA. peste o saptamana am venit dupa el, am platit suma, a mers o saptamana-doua (l-am folosit sub de 12 ore), dupa care a revenit problema. L-am dus inapoi, inca o saptamana asteptare, inca 1-2 saptamani dupa a doua "rezolvare" iara nu mergea. L-am dus inapoi din nou, cam acum o luna, si tot astept sa ma sune cineva. Dupa 3 saptamani am dat un telefon si m-i s-a spus ca este in concediu medical persoana cine se ocupa de treaba asta. Bun ok, e bolnav omul, inteled, dar asta inseamna ca se opreste toata operatiunea din cauza unui angajat bolnav? Totusi, o luna? Haideti dati-mi un motiv sa mai cumpar ceva de la madd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stimate Domnule Endre,Trimiteti va rog datele Dvs de contact pe bela.gaspar@pcmadd.comiar eu ma voi asigura ca problema Dvs se va rezolva in cel mai scurt timp posibil.Subliniez faptul ca avem 3 persoane in service care lucreaza in paralel, si numai asta fac: Service.Astept Emailul Dvs.cu stima,G. BelaASM Cluj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...