Jump to content

m@dd forum

Take a moment to join us, we are waiting for you.

Sign in to follow this  
alin

Calculator silentios Know How

Recommended Posts

Prezentul thread nu se vrea a fi un material final deoarece in timp voi adauaga noi si noi informatii. Se adreseaza in primul rand celor care se afla la inceput de drum. :D

Am sa incerc sa scriu in randurile de mai jos cateva lucruri care sunt de facut ca sa avem un calculator silentios.

Pentru inceput, incercati sa depistati care sunt principalele surse cauzatoare de zgomot si acestea de cele mai multe ori sunt: ventilatorul de la processor, sursa si ventilatoarele de carcasa. Avantajul de a incepe cu acestea nu este numai de ordin acustic, ci si psihologic: banii nu au fost cheltuiti in zadar si rezultatul se 'vede' imediat.

In cazul in care aveti o sursa de calitate, dar care din pacate este mai zgomotoasa, si nu vreti sa renuntati la ea, o modalitate de reducere a zgomotului este schimbarea ventilatoruluicu cu unul mai silentios. Exista insa niste riscuri: in primul rand, pierderea garantiei, si in al doilea rand, daca noul ventilator nu respecta parametrii de ventilatie (CFM) recomandati pentru sursa respectiva, apare efectul de supraancalzire.

In cazul radiatoarelor de procesor indreptati-va atentia catre modelele care au urmatoarele caracteristici: ventilatoare mari (de la 80mm in sus, inclusiv) si permit schimbarea ventilatorului. Pentru mai multa silentiozitate recomandam carcase care permit instalarea unor ventilatoare silentioase de 120 mm. Folositi suruburi de cauciuc pentru fixarea ventilatoarelor in interiorul carcasei: in felul asta izolati in totalitate ventilatorul de carcasa, evitand astfel transmiterea vibratiilor.

O lista cu modele de ventilatoare silentioase gasiti Ventilatoare, cat despre surse puteti citi Surse. Radiatoare recomandate aici .

Mai departe va puteti indrepta atentia si catre alte surse de zgomot, precum ventilatorul placii video, cel al radiatorului de NB chipset sau chiar HDD. In cazul in care trebuie sa cumparati o noua placa de baza, incercati sa alegeti una care are racire pasiva pe chipsetul de NB, pentru o placa video cautati un model care are un radiator cat mai mare a.i. sa-i puteti schimba ventilatorul si indreptati-va atentia catre hdd-uri silentioase (Samsung si Seagate).

 

Mai sunt si alte modalitati de reducere a zgomotului care intra in categoria DIY, unele presupunand chiar modificarea structurala a diverselor accesorii ori componente.

 

O intrebare pe care am auzit-o foarte des este "Cat ma costa sa-mi fac calculatorul silentios?" Raspunsul la aceasta intrebare poate fi dat (sub forma de cost estimate) numai atunci cand exista o descriere clara a componentelor si depinde foarte mult si decat de multumit este utilizatorul de ceea ce a obtinut pana intr-un anumit punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As dori sa dau un oarece sfat utilizatorilor: un cooler care cam scoate zgomot poate genera foarte usor probleme! Eu am avut cateva luni un zgomot in unitate dar nu puteam sa depistez care dintre coolere il produce. Abia cand a bufnit sursa mi-am dat seama: coolerul ei era defect si s-a supraincalzit, mai ales ca fusese ceva mai solicitat si circuitul la care era conectata.Acum am sursa noua si mult mai silentioasa! In plus, coolerul de procesor nu scoate absolut nici un zgomot pe care l-as putea distinge 'cu urechea libera': Titan, cu ventilator albastru (folosit la socket A cu sempron 2400+). Arata si bine si e foarte eficient B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,ca si idee, rugam pe cei care si-au achizitionat Sisteme DELL sa isi exprime parerea despre Coolerele de pe DELL. "Atentie la detalii, rabdare si eficienta...DELL"

Share this post


Link to post
Share on other sites

oi fi fost eu mai norocos sau asa cum sistemele IBM NetVista.....nu se aud aproape deloc ventilatoarele sau HDD-ul........doar daca stai foarte atent le poti auzi.....cred ca este cel mai silentios sistem pe care l-am vazut pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...