Jump to content

m@dd forum

Take a moment to join us, we are waiting for you.

sly

Dezbatere Generala ... hai sa vorbim !

Rate this topic

Recommended Posts

Stimati Clienti si Cititori ai forumului Pcmadd,Am discutat cu cativa clienti acum 2 saptamani pe tema laptop-urilor si nu am reusit sa gasim o explicatie la intrebarea : de ce cumpara romanii laptop.. cand desktop-urile sunt mult mai accesibile.. ? E oare de vina "moda" de a detine un laptop? , tine oare de fite?, este oare romania pregatita sa faca pasul catre era mobila la acest capitol.Rog pe toti cei care au o parere care ar putea ajuta sa nu ezite sa le publice aici.multumiri.Admin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,Nu stiu sa va spun de altii de ce-si doresc un laptop dar pot sa va expun motivele mele :))...Situatia mea sta cam in felul urmator : Sunt din Petrosani si sunt student in Timisoara, iar in anul 2 de facultate mi-am infiintat o firma de design web cu sediul in Aninoasa(la care lucrez de unul singur, adica sunt si administrator, si agent de vanzari, si programatorul dar si designerul :)) ), timp in care lucram ca si dealer Zapp la un magazin in Lupeni :)) ... acum nu mai lucrez acolo, era totusi prea mult pentru un om :)) .... dar si asa ma plimb mult intre Timisoara si Petrosani. Initial aveam un desktop la Timisoara, iar acasa avea si tata un desktop la Petrosani... problema aparea tot timpul cand incepeam lucrul la vreun proiect sa zic in TM si cand veneam la Petrosani niciodata nu aveam ce-mi trebuia la mana. Initial am gandit ca imi car fisierele sursa la care lucrez cu stick-ul dar dupa ceva timp am observat ca am facut o ciorba mare si la petrosani pe calculator si la timisoara, pe langa faptul ca incercand sa copiez multe fisiere doedata pe stick operatiunea dura mult prea mult datorita faptului ca eu aveam multe fisiere, mici dar multe. Aveam n versiuni ale fiecarui fisier si niciodata nu aveam cel care mi-l trebuia, pentru ca cel care mi-l trebuia era in celalalt orash pe calculatorul meu la care nu puteam ajunge.Pe langa toate mutarile din timisoara in petrosani si invers, mai am un hobby, sa zicem asa ... sunt parapantist, iar asta inseamna din start ca ma plimb mult si in alte orase... mi-ar fi placut ca atunci cand sunt plecat in alt oras si nu sunt la zbor, sau nu e vreme de zbor, sa pot sa mai lucrez cate un pic la site-urile care imi aduc banii necesari existentei :)) ... Atunci am hotarat ca daca mi-as lua un laptop as putea avea cu mine tot timpul si fisierele de care am mare nevoie ... dar in acelasi timp si toate programele instalate si personalizate asa cum le stiu eu ca sunt pe calculatorul meu si as pierde mai putin timp si poate ca mi-as menaja si nervii un pic scapand de situatiile cand dupa o ora de lucru imi dau seama ca nu pot sa termin ce am inceput din cauza lipsei unui anumit fisier :) . Sper sa am dreptate! :)Cum am spus ... de altii nu shtiu, moda, fite ... sau poate pur si simplu aparitia acelor laptop-uri facute ca si "desktop replacement", care am vazut ca au aceleasi performante ca si desktop-urile, avand chiar si tastatura numerica din dreapta :)Daca este "oare romania pregatita sa faca pasul catre era mobila la acest capitol"?Cred ca da, dar nu ma refer din punct de vedere financiar :), ma gandesc la faptul ca deja peste tot au aparut Hot-Spot-uri, iar internet-ul ca si "retea de cartier" cred ca isi cam vede sfarsitul, oricum a rezistat destul vreo 10-15 ani nu credeti ? :) ... Cred ca multi observa deja avantajul de a detine un laptop atunci cand iti poti citi mail-urile dimineata la cafea, dar nu numai mail-ul :), dau exemplu cu mail-ul stiind ca multe afaceri in romania in ziua de astazi sunt controlate si dependente de serviciul de e-mail :) ... si in mare masura dependente de Internet(baze de date, si toate celelalte). Acum bineinteles ca depinde de fiecare, cei care doresc un calculator pentru jocuri sigur vor opta pentru desktop-uri.Pana la urma fiecare isi cumpara calculatorul care ii place(exceptie fac cei care isi doresc un laptop apple dar nu si-l pot permite financiar si atunci ajung la varianta de un Dell sau un HP-Compaq cu procesor Intel pentru stabilitate :) ... asta spun pentru ca sunt si ieu in aceasi situatie :)) ... si mai cunosc si altii :)) ) fie ca stie de ce ii place sau nu, fie ca arunca banii de pomana pe o configuratie cu performante pe care nu le va folosi niciodata, fie ca stie pe ce arunca banii sau pur si simplu habar nu are (din pacate in romania sunt multi din aceasta ultima categorie inca, chiar daca pe plan mondial Romania este cotata ca si o tara cu informaticieni foarte buni, chiar printre cei mai buni) :)) ... Atat ca deja trec la alte subiecte :) ... si deja am scris prea mult :)) ...Cu respect,Cristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...